100 lat Masurenbundu. Spotkanie z historią Ełku
13 kwietnia 1924 roku po raz pierwszy spotykają się członkowie Masurenbundu. O tym, że w Ełku powstało mazurskie stowarzyszenie pięć miesięcy wcześniej pisano na łamach Lycker Zeitung. Zalążki organizacji tworzy młody Mazur Gustaw Sawitzki, a jej przewodniczącym zostaje kupiec Adolf Szymańczyk. Z hasłem „Mazury dla Mazurów” założyciele mieli zamiar dążyć do poprawy warunków życia ludności mazurskiej.
Wstąpić w szeregi Masurenbundu mógł każdy Mazur niekarany sądownie. Postulaty były szumne: zastąpienie urzędników niemieckich na Mazurach Mazurami, oddanie parcel rządowych i kredytów na Mazurach przede wszystkim Mazurom, wrócenie Mazurom starych praw i przywilejów oraz wprowadzenie ich języka ojczystego do szkół i bezwzględnego udzielania nauki religii i śpiewu po mazursku. Po inauguracyjnym spotkaniu liczba członków Masurenbundu wzrosła do 180. W 1933 roku, u schyłku działalności, związek liczył ponad 2800 członków. Po dojściu Hitlera do władzy Masurenbund, podobnie jak inne organizacje w Niemczech, zawiesił działalność.
Jak wygląda ten zryw z perspektywy 100 lat? Czy postulaty Masurenbundu doczekały się realizacji? Jaki był wkład Związku Mazurów w pielęgnowanie mazurskich tradycji i zachowanie odrębności kulturowej i językowej? Nad tymi pytaniami pochylą się Hubert Górski oraz dr Piotr Szatkowski, badacz i popularyzator mazurskiej tożsamości. 24 lutego o godzinie 18:00 zapraszamy na spotkanie z historią Ełku i jego dawnych mieszkańców/-nek. Wydarzenie będzie miało miejsce w Hali im. Leszka Błażyńskiego w Ełku, a wstęp na nie jest wolny.
