Aktywność na medal
Ponad 400 uczennic i uczniów z czterech szkół w regionie skorzystało z Programu „Bawimy się zdrowo i sportowo!”. W każdej placówce zrealizowaliśmy sportowy event, którego głównym celem była promocja aktywności fizycznej. Opierając się na autorskim scenariuszu, zadbaliśmy też, by wydarzenia miały dodatkowo wymiar edukacyjny i profilaktyczny.
Zaproponowane przez nas aktywności miały pokazać młodzieży, jak dużą rolę odgrywa aktywność fizyczna w prawidłowym rozwoju młodego człowieka. WHO zaleca, by dzieci i nastolatki ruszały się przez co najmniej godzinę dziennie. Oprócz tego, przynajmniej trzy razy w tygodniu, powinny przez pół godziny wykonywać intensywne ćwiczenia, które zapewnią im gibkość i siłę mięśniową. Tymczasem statystyki pokazują, że już co trzecie polskie dziecko w wieku 7-9 lat ma nadwagę lub otyłość. Sprzyjają temu nieregularne posiłki, spożywanie dużej ilości żywności przetworzonej i cukrów prostych oraz właśnie brak ruchu. W czasie eventów, które zrealizowaliśmy w Pozezdrzu, Białej Piskiej, Więckach i Nowej Wsi Ełckiej przekonywaliśmy, że aktywność fizyczna może wiązać się z dobrą zabawą i, odpowiednio dobrana do zainteresowań najmłodszych, być przyjemnością, a nie przykrym przymusem.
Wydarzenia składały się z trzech części. W czasie zajęć ze sportowcem uczestniczki i uczestnicy odkrywali m.in. zalety regularnych ćwiczeń. Mogli się też rozruszać, wykonując prostą rozgrzewkę i ćwiczenia wzmacniające sylwetkę. Młodzież szkół podstawowych uczyła się również podstaw zdrowego odżywiania, a następnie – wspólnie z dietetyczką – przygotowywała zdrowe przekąski. Zwieńczeniem każdej z imprez były dwa turnieje sportowe – w bubble soccerze i archery tag. Pod tymi nazwami kryła się piłka nożna rozgrywana w dużych kulach typu bumper balls oraz zawody łucznicze. Takie niecodzienne rozrywki miały przede wszystkim dostarczyć dobrej zabawy i być alternatywą dla standardowych lekcji WF-u. Całodniowe eventy profilaktyczno-sportowe były okazją do integracji szkolnych społeczności. Na halach sportowych słychać było śmiech i głośne dopingowanie koleżanek i kolegów.
Wydarzenia miały również na celu równanie szans dzieci i młodzieży z terenów wiejskich. W ramach przeprowadzonych zajęć tłumaczyliśmy, że miejsce pochodzenia nie przekreśla ich możliwości rozwoju w kierunku sportowej kariery. Projekty zostały dofinansowane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki z Programów „Mikro Granty” i „Mikro Granty 2”, których operatorem krajowym jest Fundacja Orły Sportu.