Czym właściwie jest miłość?
Dialog, umiejętność słuchania, dzielenia się doświadczeniami i poszanowania odmienności to podstawy ekumenizmu. Ruch dąży do zjednoczenia chrześcijan na całym świecie. Szczególna intensyfikacja tych dążeń przejawia się co roku między 18. a 25. stycznia podczas Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. W tym roku nasza organizacja włączyła się w to wydarzenie, organizując debatę ekumeniczną pod hasłem „Wybieram miłość”.
Debata ekumeniczna – wydarzenie o charakterze religijnym – była dla nas zupełnie nowym doświadczeniem. Dlaczego podjęliśmy się organizacji tego spotkania? Ponieważ i Mazurski Uniwersytet Ludowy, i Fundacja Wsparcia Nauki i Biznesu to miejsca otwarte na dialog, różnorodność, na drugiego człowieka i na wiedzę. Rozmowa, w której wzięli udział pastor Dariusz Zuber, pastorka Monika Zuber i ksiądz Jerzy Sikora dotykała nie tylko tematów biblijnych, ale też aspektów filozoficznych, etycznych czy społecznych miłości, która wynika z więzi z Bogiem. Czym właściwie jest miłość?
– W Nowym Testamencie najczęściej występuje słowo „agape” z języka greckiego i jest to inna koncepcja miłości niż ta, którą znamy w języku polskim. Zresztą w języku polskim znamy tylko jedno słowo – miłość – i zazwyczaj kulturowo łączymy je najczęściej z miłością romantyczną. Trochę ugrzęźliśmy w tym romantyzmie. Natomiast w koncepcji miłości agape tam w ogóle nie chodzi o emocje. To jest miłość bardziej z poziomu decyzji moralnej, w której nie chodzi o uczucia, tylko głównie czyny dobra – mówiła pastorka Monika Zuber z kościoła ewangelicko-metodystycznego.
Pastor Dariusz Zuber dodał, że w słowie agape zawiera się to, co najważniejsze – czynienie dobra dla drugiego. Taka koncepcja miłości silnie wybrzmiała podczas debaty.
– Myślę, że dobrym podsumowaniem jest to, co święty Paweł napisał w Liście do Koryntian, ten piękny hymn o miłości, i to wcale nie są wyświechtane słowa, zwłaszcza teraz, kiedy jest taka relatywizacja miłości. Gdyby zapytać wielu ludzi, czym jest dla nich miłość, to padłoby zapewne tyle rozmaitych definicji – nieraz przeciwstawnych. Jedne wyjaśnienia miałyby coś wspólnego z miłością, a inne nie – mówił ksiądz Jerzy Sikora z kościoła rzymskokatolickiego. Dodał, że Boża miłość objawia się w bliźnich. – Przykładem są inni ludzie, kiedy możemy się zachwycać, że ten ktoś w relacji do drugiej osoby postępuje tak pięknie, że można nazwać to prawdziwym przejawem miłości.
Spotkanie, które poprowadził Hubert Górski, miało miejsce w Hali im. Leszka Błażyńskiego w Ełku. Mamy nadzieję, że wszystkie osoby uczestniczące w tym wydarzeniu, wierzące czy też nie, wyniosły z niego cenną refleksję, wskazówkę lub impuls do budującej zmiany. Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji.

















