Jak Fundusze Europejskie wspierają edukację osób dorosłych na Warmii i Mazurach? Na czym polega zmiana paradygmatu edukacji dorosłych? W jaki sposób edukacja pozaformalna i nieformalna mogą wpłynąć na rozwój osobisty i zawodowy? To pytania, na które szukano odpowiedzi w czasie konferencji pod hasłem „Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur. Aktualne kompetencje – satysfakcjonująca praca, pozytywne relacje”.

Wśród prelegentek i prelegentów znalazły się osoby związane z sektorem pozarządowym, biznesem i środowiskiem akademickim. Ze strony naszej fundacji mieliśmy zaszczyt opowiedzieć zebranym o edukacji w formie uniwersytetów ludowych. Wykład „Mazurski Uniwersytet Ludowy – lokalna inicjatywa edukacyjna” wygłosili Adam Waszkiewicz, prezes Fundacji Wsparcia Nauki i Biznesu oraz jej rzecznik Hubert Górski.

Mazurski Uniwersytet Ludowy w Ełku to placówka kształcenia pozaformalnego powołana przez naszą fundację w 2020 roku. Podobne działania, choć pod inną nazwą, prowadzimy w Olsztynie w ramach projektu „Uniwersytet Ludowy miejscem integracji mieszkańców MOF Olsztyna”. Do tej pory w MUL-u wykształciliśmy ponad 170 osób, a kolejne 50 kształcimy w Uniwersytecie Ludowym w Olsztynie. 56% wszystkich słuchaczek i słuchaczy to osoby pochodzące ze wsi, kolejne 44% to mieszkanki i mieszkańcy miast.

W dzisiejszym świecie edukacja zdaje się być integralną częścią naszego życia. Uczymy się po to, żeby zwiększyć swoje kompetencje zawodowe, rozwijać pasje i hobby czy lepiej odnajdować się w tzw. „społeczeństwie wiedzy”. Widzimy, że zwiększa się rola edukacji pozaformalnej, która nastawiona jest na całościowy rozwój jej uczestniczek i uczestników. Placówkami realizującymi to założenie są m.in. uniwersytety ludowe. Kształcenie w nich opiera się o założenia takie jak: pedagogika wspólnoty, holistyczny charakter edukacji, aktywizacja społeczna (działania na rzecz grup defaworyzowanych), odwołania do tradycji i kultury ludowej, kontakt z naturą czy w końcu promowanie edukacji obywatelskiej i budowanie obywatelskiego społeczeństwa.

W czasie prelekcji przedstawiliśmy informacje o aktywnościach Mazurskiego Uniwersytetu Ludowego – zarówno projektowych, które możemy realizować dzięki pieniądzom z Unii, jak i tych finansowanych ze środków własnych. W prezentacji wykorzystaliśmy wypowiedzi słuchaczek i słuchaczy MUL-u i, bazując na ich przeżyciach, pokazaliśmy, jakie zmiany zachodzą w człowieku dzięki nauce opartej o doświadczanie i przeżywanie. Mówiliśmy też o tym, że każdy uniwersytet ludowy potrzebuje swego rodzaju wyróżnika, na którym będzie budowana jego tożsamość. W naszym przypadku jest to promocja Mazur i Warmii, szerzenie wiedzy o historii regionu, jego tradycjach, ludziach i języku.

Konferencję poświęconą wykorzystaniu Funduszy Europejskich w działaniach związanych z edukacją dorosłych zorganizował Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Spotkanie zainaugurował marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin.

Chcę się zapisać - proszę o kontakt