Losy mieszkanek i mieszkańców niewielkiej mazurskiej wsi Sowiróg ukazane zostały na tle ważnych wydarzeń pierwszej połowy ubiegłego stulecia. Wyraziste postacie, wśród których na pierwszy plan wysuwają się członkowie ubogiej rodziny, przeżywają codzienne wzloty i upadki, szukając swojego miejsca w świecie. „Dzieci Jerominów” Ernsta Wiecherta po ponad trzech dekadach doczekały się nowego wydania. Z wydawcą Waldemarem Mierzwą porozmawiamy zarówno o samej książce, jak i sylwetce jej autora. Okazją ku temu będzie wieczornica w Mazurskim Uniwersytecie Ludowym.

„Dzieci Jerominów” to klimatyczna powieść, której akcja osadzona została w początkach XX wieku. Uwzględnia losy bohaterek i bohaterów ze wsi Sowiróg, w szczególności ubogiej rodziny węglarza Jeromina. Dzieło wyszło spod ręki Ernsta Wiecherta, jednego z najpoczytniejszych pisarzy niemieckich lat trzydziestych XX wieku, który znaczną część twórczości poświęcił Mazurom. Tu też się urodził. Jego rodzinne strony to okolice dzisiejszego powiatu mrągowskiego. Wiechert napisał trzynaście powieści oraz kilkadziesiąt opowiadań i nowel. Polskie wydanie „Dzieci Jerominów” po raz pierwszy ukazało się w 1972 roku, a odnowione zostało w 1986. Po ponad 30 latach, za sprawą Oficyny Wydawniczej Retman, najważniejsze dzieło niemieckiego autora jest ponownie dostępne sprzedaży.

Fundacja Wsparcia Nauki i Biznesu oraz Mazurski Uniwersytet Ludowy zapraszają na spotkanie z wydawcą książki Waldemarem Mierzwą, który opowie o powieści i jej autorze. Wspólnie zagłębimy się w życie nieistniejącej już, zaszytej w Puszczy Piskiej, niewielkiej wsi. Wydarzenie skierowane jest nie tylko do moli książkowych i osób, którym bliski jest temat mazurskości. Jakie są „Dzieci Jerominów”?

– To dzieło uniwersalne, które oparło się próbie czasu. To rzecz o małych i wielkich ojczyznach, powinnościach obywateli i państw, losach ludów i narodów. To także rzecz o każdym z nas: o naszych codziennych radościach i smutkach, prawdach i kłamstwach, przypadkach i przeznaczeniu, zmaganiach się z życiem, innymi i samym sobą – mówi o książce jej wydawca.

Spotkanie z Waldemarem Mierzwą wokół książki „Dzieci Jerominów” jest kontynuacją cyklu jesienno-zimowych wieczornic w Mazurskim Uniwersytecie Ludowym. Wieczory upływają pod znakiem rozmów z ciekawymi ludźmi, a wspólnym mianownikiem tych rozmów są oczywiście Mazury. Wstęp na wydarzenia jest wolny.

Chcę się zapisać - proszę o kontakt