Po co nam tradycyjna zabudowa dzisiaj?
Cieszą oko, tworząc niepowtarzalny krajobraz i klimat. Tradycyjne mazurskie chaty coraz częściej można oglądać nie w książkach, ale podczas podróży po północno-wschodniej Polsce. Inspiracji do ich powstawania dostarcza między innymi „Wzornik Mazurski” Piotra Olszaka. Nasza fundacja oraz Mazurski Uniwersytet Ludowy w Ełku zapraszają na wieczornicę, w czasie której autor opowie o swojej fascynacji mazurskim budownictwem i kulisach powstawania wzornika.
„Wzornik Mazurski” jest owocem 30 lat fotografowania, inwentaryzowania i projektowania mazurskich domów. To zbiór opisów, fotografii, ale także refleksji, które towarzyszyły autorowi w pracach nad publikacją. O tych spostrzeżeniach będą mieli szansę posłuchać wszyscy, którym bliski jest temat mazurskiego dziedzictwa kulturowego. Jak napisał sam autor: Piękno mazurskiego budownictwa ludowego wynika z setek lat doświadczeń ludzi żyjących wśród tej przyrody. Dlatego ich dzieła są jedynym godnym uzupełnieniem krajobrazu Warmii i Mazur! Nie możemy tego piękna zaprzepaszczać, wprost przeciwnie, warto je zachowywać i inspirować się nim w nowych budowlach. W czasie spotkania Piotr Olszak wraz z prowadzącym postarają się poszukać odpowiedzi na nieco przewrotnie postawione pytanie – „Po co nam tradycyjna zabudowa dzisiaj?”.
Na spotkanie z Piotrem Olszakiem zapraszamy 18 listopada do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ełku. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 18:00. Wstęp jest wolny. W trakcie będzie możliwość nabycia własnego egzemplarza „Wzornika Mazurskiego” z podpisem autora.
