Kto nie widział Krutyni, ten nie poznał Mazur – pisał niegdyś Karol Małłek. Rzeka Krutynia była jednym z wielu obiektów na trasie wycieczki kończącej kurs „Mazuroznawcy”, który realizowaliśmy wspólnie ze Stowarzyszeniem LGD „Mazurskie Morze”. Przez dwa miesiące uczestniczki i uczestnicy poznawali treści dotyczące historii i kultury Mazur oraz ich współczesnych rysów. Nabywali lub doskonalili także umiejętności przewodnickie.

Kurs skupił osoby w różnym wieku, o różnych profesjach i z różnych zakątków Mazur. Odmienne były również ich motywacje do wzięcia udziału w szkoleniu. Łączyło ich natomiast jedno – pasja do odkrywania Mazur. Kurs wyposażył je w narzędzia, dzięki którym będą mogły zarażać tą pasją innych. Jego podstawą był trening opierający się na metodyce pracy przewodnika turystycznego. Oprócz tego zorganizowaliśmy warsztaty gwary mazurskiej i mazurskich animacji oraz zajęcia o mazurskich poetach. Całość dopełniły zagadnienia związane z historią regionu, ludzi i miejsc, czyli tym, co nazywamy dziedzictwem kulturowym. Podsumowaniem kursu i jednocześnie sprawdzianem zdobytej wiedzy była wycieczka krajoznawczo-szkoleniowa wiodąca z Orzysza, przez Węgorzewo, Giżycko aż do Wojnowa. Każda z niemal 30 osób miała za zadanie wcielić się w przewodniczkę/przewodnika i opowiedzieć o wybranej atrakcji turystycznej. „Nagrodą” były certyfikaty potwierdzające nadanie tytułu „Mazuroznawcy”.

Kurs „Mazuroznawca” był współfinansowany z funduszy Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Wszystkich, którym bliskie są Mazury już teraz zapraszamy do uczestnictwa w nowym projekcie Fundacji Wsparcia Nauki i Biznesu. „Krajoznawca Mazurski – Nowe Perspektywy” to 260 godzin zajęć, w skład których wejdą między innymi: mazuroznawstwo, turystyka, krasomówstwo, animacja czasu wolnego oraz pozyskiwanie funduszy na rozwój turystyki i promocję dziedzictwa kulturowego. Nabór planujemy rozpocząć w lipcu.

Chcę się zapisać - proszę o kontakt