W klubie raźniej
Starsza część społeczności Stradun i Nowej Wsi Ełckiej może cieszyć się nowymi miejscami spotkań. W tych największych miejscowościach gminy Ełk uruchomiliśmy dwa Kluby Seniora. Są one propozycją dla wszystkich, którzy chcą pozostać aktywni na emeryturze i szukają wartościowych sposobów spędzania wolnego czasu.
Utworzenie kolejnych Klubów Seniora możliwe było dzięki dotacji Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Składając wniosek do programu „Aktywni+” wyobrażaliśmy sobie przestrzenie, które będą służyć nie tylko rozrywce i nawiązywaniu znajomości, ale także zdobywaniu ważnych umiejętności. W harmonogramie klubowych spotkań znalazły się: kurs pierwszej pomocy przedmedycznej, kurs samoobrony czy nauka właściwego reagowania w sytuacjach kryzysowych, m.in. w czasie alarmu ewakuacyjnego. W środowisku osób starszych wiele słyszy się o chorobach, problemach finansowych, ogólnym pogorszeniu samopoczucia. To zjawiska, z którymi trudno mierzyć się w pojedynkę. Dlatego uczestniczki i uczestnicy nowo utworzonych Klubów Seniora wezmą udział w kursie wsparcia osób w kryzysie. Nauczą się, jak mądrze udzielać wsparcia emocjonalnego i pomóc bliskim osobom w problemach natury osobistej.
Statystyki pokazują, że już 71% osób w wieku 60+ jest obecnych w sieci. Internet daje dużo dobrodziejstw, ale jego nieumiejętne wykorzystanie niesie ryzyko zostania ofiarą oszustwa bądź dezinformacji. Dlatego w planach są też warsztaty cyfrowe, podczas których będziemy uczyć podstawowej obsługi komputera i Internetu, korzystania z e-usług, porozumiewania się za pomocą mediów społecznościowych i komunikatorów. Rosnące tempo cyfryzacji i pojawiania się nowoczesnych technologii wymusza naukę umiejętności komputerowych. To jedyny sposób, by zapobiec wykluczeniu cyfrowemu i zarazem ułatwić sobie dostęp do edukacji, kultury, opieki zdrowotnej czy usług administracyjnych.
Udział grupy seniorek i seniorów w społeczeństwie zwiększa się, a prognozy pokazują, że w 2050 roku blisko co trzecia osoba mieszkająca na Warmii i Mazurach będzie w wieku poprodukcyjnym. Od osób starszych będzie wymagało się samodzielności i niezależności, dobrej kondycji psychofizycznej i aktywności w lokalnym środowisku. WHO, Światowa Organizacja Zdrowia, widzi możliwość osiągnięcia tych celów poprzez koncepcję aktywnego starzenia się. Zakłada ona wykorzystanie wszystkich zasobów danej osoby do przygotowania się do starości. Jest przeciwieństwem wycofywania się wraz z wiekiem z udziału w różnych aktywnościach. W Klubach Seniora chcemy pokazać, że – mając młodość za sobą – wciąż można się rozwijać, zdobywać nowe kompetencje i kwalifikacje zawodowe, podróżować i zwiedzać świat. Harmonogramy klubów w Stradunach i Nowej Wsi Ełckiej dopełniają warsztaty ekologiczne, pszczelarskie, plastyczne, z hortiterapii i zielarstwa. Uczestniczki i uczestnicy wybiorą się na wycieczki szlakiem wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika, a przed jedenastym listopada wezmą udział w Niepodległościowych Balach Seniora. Natomiast w grudniu podsumujemy pół roku działań projektowych podczas spotkań opłatkowych ze wspólnym śpiewaniem kolęd i pastorałek.
Aktywność ma olbrzymie znaczenie w życiu osób w wieku 60+, szczególnie w wymiarze profilaktycznym. Zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób ciała i umysłu. Idealna sytuacja jest wtedy, gdy osoba starsza ma możliwość wyboru form spędzania wolnego czasu i szansę na uczestnictwo w kilku z nich. Kluby Seniora, które prowadzimy w Ełku, Stradunach i Nowej Wsi Ełckiej to wyjście naprzeciw tym potrzebom.








