W wigilijnej atmosferze
Uniwersytety ludowe z całej Polski spotkały się w Ełku! To właśnie w stolicy Mazur odbyła się w tym roku Wigilia Ogólnopolskiej Sieci Uniwersytetów Ludowych, największej formacji zrzeszającej szkoły dla życia. Nie zabrakło kolędowania i świątecznych życzeń. Wydarzenie było też okazją do podsumowania ostatnich miesięcy z życia UL-i i omówienia najważniejszych wyzwań na nadchodzący rok. Jako Mazurski Uniwersytet Ludowy mieliśmy niezwykłą przyjemność i zaszczyt być gospodarzem tej uroczystości.
Ogólnopolska Sieć Uniwersytetów Ludowych działa od 2018 roku i obecnie skupia kilkanaście placówek z różnych zakątków Polski. Prezes sieci Jakub Mincewicz podkreślił, że spotkania takie, jak to w Ełku, dają możliwość poznawania się, wymiany doświadczeń i zacieśniania współpracy.
Uniwersytety ludowe, zrzeszone w OSUL, działają w różnych zakątkach Polski, m.in. w Zachodniopomorskiem, w Wielkopolsce i Małopolsce. W tym roku gospodarzem wspólnej wigilii został Mazurski Uniwersytet Ludowy w Ełku, co nie umknęło uwadze włodarzy miasta. W spotkaniu uczestniczył zastępca prezydenta Ełku Artur Urbański. Jak mówił – to duża wartość, że w Ełku działa tego rodzaju placówka, która obejmuje działaniami mieszkańców regionu. Dodał, że dla niego samego wydarzenie było szansą na bliższe poznanie idei szkół dla życia.
W Ełku gościły osoby reprezentujące różne uniwersytety ludowe na mapie Polski, w tym najstarszy, działający nieprzerwanie od 1946 roku – Uniwersytet Ludowy w Radawnicy. Barbara Mincewicz, która pracuje w placówce od ponad trzydziestu lat przyznała, że w tym czasie w sposobie funkcjonowania UL-i zmieniło się wiele. Nie zmieniło się jednak podejście do człowieka i troska o jego wszechstronny rozwój.
Ogólnopolska Sieć Uniwersytetów Ludowych zrzesza na ten moment 15 placówek, ale w całym kraju jest ich kilkadziesiąt. Szkoły dla życia próbują odpowiedzieć na potrzeby współczesnego człowieka i wyzwania, które świat przed nim stawia. Zajmują się różnymi dziedzinami wiedzy, dbając jednocześnie o holistyczny charakter edukacji. O tym, czym konkretnie zajmują się poszczególne uniwersytety opowiedziały w Ełku Angelika Felska z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Ludowego, Bożena Malaga-Wrona z Krainy Vesny, Bernadeta Gołębiowska z Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego w Grzybowie i Alicja Tracichleb-Salik, która reprezentowała Uniwersytet Ludowy Kultury Fizycznej.
Jak widać, każdy z uniwersytetów ludowych, obok swojej podstawowej misji edukacji pozaformalnej i tworzenia społecznej zmiany, specjalizuje się w wybranym obszarze. Oferty szkół dla życia są unikatowe, bo nie tylko odpowiadają na potrzeby lokalnych społeczności, ale przede wszystkim wypływają z prawdziwej pasji. Tym bardziej cieszy nas, że mogliśmy gościć na Mazurach środowisko Ogólnopolskiej Sieci Uniwersytetów Ludowych. To właśnie miłość do Mazur stanowi sedno działalności Mazurskiego Uniwersytetu Ludowego w Ełku. Podejmujemy różne inicjatywy – od odbudowy starych pomników, przez organizację kursów mazuroznawstwa i kulturalnych wieczornic, aż po wspieranie projektów związanych z upowszechnianiem mazurskiego dziedzictwa.
Hubert Górski z naszej organizacji (i działającego przy niej Mazurskiego Uniwersytetu Ludowego) zaznaczył, że wigilijne spotkanie członków OSUL było dla nas ważne z kilku względów.
Wigilijny wieczór umilił występ Mazurskiego Zespołu Pieśni i Tańca EŁK. Warto nadmienić, że zjazd uniwersytetów ludowych po raz pierwszy we współczesnej historii tych placówek miał miejsce na Mazurach.





























