Jak powstaje miód? Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista, ale mało kto wie, jak długą drogę przebywa to płynne złoto, zanim trafi na nasze stoły. Słuchaczki i słuchacze Mazurskiego Uniwersytetu Ludowego mieli szansę zobaczyć „od kuchni” jak funkcjonuje prawdziwa pasieka, jakimi prawami rządzi się ul oraz jak wygląda sam proces pozyskiwania miodu.

Pszczelarstwo to jedno z rzemiosł, które staramy się propagować w ramach Mazurskiego Uniwersytetu Ludowego. W trakcie warsztatów pszczelarskich przybliżamy zagadnienia związane z biologią pszczelej rodziny i ciekawostki z życia tych owadów, mówimy też o zastosowaniu produktów pochodzenia pszczelego w kuchni, domowej apteczce i kosmetyczce. Podczas zajęć uczestniczki i uczestnicy własnoręcznie przygotowują woskowe świece i mydełka, a także degustują różne rodzaje miodów. A że w MUL-u stawiamy na naukę poprzez doświadczenie, w naszej pracowni powstają też ule i domki dla dziko żyjących zapylaczy.

W miniony weekend zorganizowaliśmy wycieczkę do pasieki, podczas której słuchaczki i słuchacze Mazurskiego Uniwersytetu Ludowego mogli całą pozyskaną wiedzę wykorzystać w praktyce. Mimo że pszczoły przywitały nas przyjaźnie, w czym ogromna zasługa ich właściciela, to jednak niezbędne okazały się kombinezony pszczelarskie i podkurzacz. Osoby biorące udział w miodobraniu pod okiem specjalisty wyjmowały ramki z uli, ustawiały je w miodarce i wirowały, pozyskując w ten sposób własny wielokwiatowy miód! Uczestniczki i uczestnicy zajęć wyjeżdżali z pasieki uzbrojeni w nowe umiejętności i zapas słodkiego, naturalnego leku w słoiczku.

Przygoda z pszczelarstwem bynajmniej nie dobiega końca. Bo ile jest pszczół w ulu, tyle w naszych głowach pomysłów na ciekawe i twórcze warsztaty w ramach Mazurskiego Uniwersytetu Ludowego. Fascynujący świat pszczół ma przed nami jeszcze sporo do odkrycia!

Chcę się zapisać - proszę o kontakt