Poezja i muzyka na żywo, inspirujące rozmowy i dawka historycznej wiedzy. Płyta „My, Mazurzy” wydana przez naszą fundację oraz Mazurski Uniwersytet Ludowy w Ełku została zaprezentowana publiczności podczas sobotniej wieczornicy w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ełku. Wszystkie zebrane na sali osoby, które uczestniczyły w tym wydarzeniu, otrzymały w prezencie fizyczne wersje uniwersyteckiego wydawnictwa. Jest to o tyle unikatowe, że wytłoczonych zostało jedynie 150 takich płyt.

„My, Mazurzy” to niekomercyjny projekt, który powstał z potrzeby przybliżenia mazurskiego dziedzictwa niematerialnego współczesnym mieszkankom i mieszkańcom regionu. Wydawnictwo stanowi wybór 30 utworów – wierszy, legend, przyśpiewek ludowych i fragmentów powieści, które narodziły się na Mazurach na przestrzeni ostatnich wieków. Przypomniane zostały dzięki osobom związanym z MUL-em i fundacją. Na płycie usłyszymy głosy słuchaczek i słuchaczy Mazurskiego Uniwersytetu Ludowego, a także zaproszonych gości, m.in. wokalistki Moniki Wierzbickiej (Niny Nu) oraz badacza mazurskiej tożsamości Piotra Szatkowskiego. Ścieżkę dźwiękową, która uwydatniła przekaz dawnych mazurskich dzieł skomponował ełcki muzyk Marcin Pyciak.

Podczas wydarzenia promującego płytę można było usłyszeć na żywo m.in. legendę „Cudowny przypadek”, humoreskę „Ksiądz i chłop” czy ludową przyśpiewkę „Jedzie Janek spod Olecka”. Uczestniczki i uczestnicy kursów realizowanych w Mazurskim Uniwersytecie Ludowym podzielili się przy okazji swoimi wspomnieniami i opowiedzieli o tym, co dała im nauka w szkole dla życia. Na scenie ełckiej biblioteki zaprezentował się Chór Seniora Fundacji Wsparcia Nauki i Biznesu, w którego wykonaniu usłyszeliśmy „Hymn Mazurski”. Występy artystyczne urozmaiciła rozmowa z Piotrem Szatkowskim na temat istoty mazurskości i możliwości wykorzystania regionalnego dobytku w kształtowaniu współczesnej tożsamości krainy Mazur. Ukoronowaniem wieczoru był występ Niny Nu, która zaśpiewała „Pieśń żniwną” z XVIII wieku i wzruszający dyptyk małżeński, ale też zachęciła publiczność do wspólnego śpiewu na ludową nutę. Spotkaniu towarzyszyła wystawa poświęcona 100-leciu uniwersytetów ludowych, którą stworzyli wspólnie: Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie i Ogólnopolska Sieć Uniwersytetów Ludowych.

Płyta „My, Mazurzy” powstała w ramach projektów „Mazurski Uniwersytet Ludowy miejscem integracji mieszkańców Ełku!” oraz „Mazurski Uniwersytet Ludowy miejscem integracji mieszkańców gminy wiejskiej Ełk!” dofinansowanych z funduszy Unii Europejskiej. Radio Olsztyn objęło wydawnictwo patronatem medialnym.

Chcę się zapisać - proszę o kontakt