Festiwal Literacki Patrząc na Wschód, I Zlot Szlakiem Podlaskiej Brygady Kawalerii oraz Manewry Poszukiwawczo-Ratownicze Mazury 2022 – co łączy te przedsięwzięcia? Do każdego z nich dorzuciliśmy cegiełkę, występując w roli sponsora. Na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy jako Fundacja Wsparcia Nauki i Biznesu dofinansowaliśmy trzy ciekawe inicjatywy, pozyskując tym samym nowych partnerów do wspólnych działań.

Organizowany przez Piotra Malczewskiego i Piotra Brysacza Festiwal Literacki Patrząc na Wschód to jedyny w Polsce wiejski festiwal literacki. W malowniczej Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą spotykają się pisarki i pisarze, osoby związane z filmem, reportażem, podróżami, a także wszyscy ci, których pasjonuje kultura szeroko pojętego Wschodu. Między 11 a 14 sierpnia Buda Ruska tętniła życiem, kolorami, muzyką. Literackie spotkania zgromadziły blisko 3 tysiące osób! Idea ochrony dziedzictwa kulturowego północno-wschodniej części Polski jest nam bliska, dlatego z największą przyjemnością wsparliśmy te inspirujące spotkania.

Wrzesień to nie tylko nowy semestr w szkołach, ale i początek roku dla harcerek i harcerzy. 1 września w mazurskim Kowalewie rozpoczęła się czterodniowa harcerska impreza Hufca ZHP Pisz – I Zlot Szlakiem Podlaskiej Brygady Kawalerii. Nie zabrakło historycznych inscenizacji, spotkań ze służbami mundurowymi czy biegów na orientację. Było też miejsce na wszelkie aktywności nierozerwalnie związane z harcerstwem – spanie pod namiotami, ogniska, gawędy i wieczorne śpiewy przy akompaniamencie gitar. Harcerstwo to wspaniałe doświadczenie, przyjaźnie na całe życie, nauka przydatnych umiejętności i wszechstronny rozwój młodych ludzi. Szczególnie te dwa ostatnie punkty wpisują się w misję naszej organizacji.

Na kilku zróżnicowanych epizodach opierały się tegoroczne Manewry Poszukiwawczo-Ratownicze Mazury. Organizatorzy z Fundacji Anikar przygotowali kilka scenariuszy zdarzeń, każdy w jak najbardziej realistyczny sposób odzwierciedlający sytuacje, z którymi na co dzień spotykają się służby ratownicze. Grupy poszukiwawcze, zespoły straży pożarnej, policji, wojska, ratowniczki i ratownicy oraz uczennice i uczniowie Centrum Edukacji Mundurowej w Ełku ćwiczyli ramię w ramię, by w przypadku prawdziwych zagrożeń ich działania były jak najszybsze i odpowiednio skoordynowane. Byliśmy jednym ze sponsorów tego wydarzenia. Jesteśmy pewni, że właśnie dzięki takim manewrom rośnie bezpieczeństwo naszego regionu.

Od początku swojej działalności kładziemy duży nacisk na to, żeby wypracowywane w przedsiębiorstwie społecznym dochody przeznaczać na szeroko pojętą działalność społeczną i aktywizację lokalnych środowisk. Cieszymy się za każdym razem, gdy możemy wspomagać ciekawe, kreatywne, integracyjne inicjatywy tworzone przez ludzi z pasją dla innych pasjonatek i pasjonatów.

Chcę się zapisać - proszę o kontakt