Kolorowe donice z kwietnymi kompozycjami pojawiły się w Ełku i gminie Ełk. Dodatkowo w podełckich Mrozach Wielkich stanęły drewniane wiaty rekreacyjne, a plac zabaw przy ulicy Słowackiego w Ełku został rozbudowany i doposażony o nowe atrakcje. To efekt małych rewitalizacji zrealizowanych wspólnie ze słuchaczkami i słuchaczami Mazurskiego Uniwersytetu Ludowego prowadzonego przez Fundację Wsparcia Nauki i Biznesu.

Rewitalizacje w miejscu zamieszkania to jeden z elementów kształcenia w Mazurskim Uniwersytecie Ludowym. Oprócz widocznego gołym okiem celu, jakim jest odmienienie zaniedbanych i niezagospodarowanych miejsc, ważnym aspektem tych działań jest integracja społeczna. Mieszkanki i mieszkańcy mogą własnymi rękami odmienić swoje „podwórka” i stworzyć przestrzeń do odpoczynku czy rekreacji. W gminie Ełk (w miejscowościach Regiel i Straduny) stanęło w sumie 7 dużych donic z trawą pampasową i sezonowymi kwiatami. W Mrozach Wielkich fundacja pomogła zagospodarować teren przy jeziorze, na którym powstaje sołecka plaża. Po konsultacjach z mieszkankami i mieszkańcami ustawione zostały na niej dwie drewniane wiaty wypoczynkowe. W samym Ełku pojawiło się 7 kolorowych donic w różnych punktach miasta. Swoje oblicze zmienił placyk za kamienicą pozarządową przy ulicy Małeckich, który dotychczas był zachwaszczony i niezagospodarowany. W jego obrębie zawieszone zostały domki dla dzikich zapylaczy wykonane podczas warsztatów pszczelarskich w Mazurskim Uniwersytecie Ludowym. Dzieci korzystające z placu zabaw przy ulicy Słowackiego mogą z kolei cieszyć się większą przestrzenią i nowym sprzętem do zabawy. To zasługa kolejnej metamorfozy stanowiącej odpowiedź na potrzeby lokalnej społeczności. Z myślą o starszych osobach przy ulicy Wawelskiej zamontowaliśmy ławeczkę, a w jej sąsiedztwie postawiliśmy donicę z kwiatami. Na tym zaplanowane działania się nie kończą. Niebawem włączymy się także w jesienne nasadzenia drzew prowadzone w Ełku.

Małe rewitalizacje zrealizowane przez naszą fundację wspólnie z uczestniczkami i uczestnikami są częścią większego procesu, który ostatecznie przekłada się na sposób postrzegania naszego miasta czy regionu. To szansa na pokazanie, że mieszkanki i mieszkańcy mają swój wkład w ten wizerunek, a ich głos jest słyszalny i brany pod uwagę. W kontekście misji Mazurskiego Uniwersytetu Ludowego podobne działania pomagają wzmocnić postawy obywatelskie, budować więzi społeczne i wykorzystywać wiedzę zdobytą m.in. w czasie warsztatów z hortiterapii w praktyce. Rewitalizacje sfinansowane zostały ze środków Fundacji Wsparcia Nauki i Biznesu, w tym z funduszy unijnych.

Chcę się zapisać - proszę o kontakt