„My, Mazurzy” to most łączący przeszłość z teraźniejszością. Te dwa człony oddzielone przecinkiem symbolizują Nas – współcześnie zamieszkujących tereny Mazur i Ich – przodków, autochtonów, tuziemców. Być może jednak przecinek jest tu zbędny. Czy my, współcześni, możemy utożsamiać się z Mazurami? Dzielić ich marzenia, uciechy, obawy, troski…?

Płyta „My, Mazurzy” to produkcja Mazurskiego Uniwersytetu Ludowego oraz Fundacji Wsparcia Nauki i Biznesu. Znalazły się na niej 33 utwory – wiersze, legendy, baśnie, przyśpiewki i pieśni, fragmenty powieści i archiwalne audycje radiowe, które narodziły się właśnie na Mazurach. Po miesiącach pracy nad tym wydawnictwem w końcu przyszedł czas, by gotowa składanka mogła ujrzeć światło dzienne. Z przyjemnością zapraszamy na wieczór z muzyką i poezją. 21 stycznia zagłębimy się w mazurskie dzieje, poznamy kawałek mazurskiego dziedzictwa i porozmawiamy o tym, jak mądrze promować regionalny folklor. W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ełku nie zabraknie gości.

Utwory z płyty zaprezentują na żywo słuchaczki i słuchacze Mazurskiego Uniwersytetu Ludowego. Jednym z gości wydarzenia będzie Piotr Szatkowski, badacz mazurskiej kultury, z którym porozmawiamy o tym, czym jest „nowa mazurskość” i czy przywracanie dawnych mazurskich tradycji możemy i powinniśmy łączyć z obyczajowością XXI wieku. Na scenie, ze swoim wykonaniem Hymnu Mazurskiego, zaprezentuje się Chór Seniora Fundacji Wsparcia Nauki i Biznesu. Wieczór uświetni występ Niny Nu – wokalistki przywracającej pamięć o ludziach dawnych Mazur. Wydarzeniu towarzyszyć będzie opracowana we współpracy z Ogólnopolską Siecią Uniwersytetów Ludowych wystawa poświęcona 100-leciu uniwersytetów ludowych w Polsce, która przyjedzie do Ełku z Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie.

Wydarzenie adresujemy do wszystkich, których sercom bliskie są Mazury i ich dziedzictwo niematerialne. Będzie to wieczór pełen muzyki, poezji i inspirujących rozmów. Premiera płyty „My, Mazurzy” odbędzie się 21 stycznia 2023 roku o godzinie 17:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ełku. Impreza ma charakter ogólnodostępny.

Chcę się zapisać - proszę o kontakt