Jednym z celów, które przyświecają naszej Fundacji jest integracja lokalnych środowisk. Wiemy jednak, że budowanie trwałych relacji społecznych rozpoczyna się od najbardziej podstawowej komórki, jaką jest rodzina. Prowadzimy szereg projektów, w ramach których nasze podopieczne i nasi podopieczni mogą całymi rodzinami uczestniczyć w warsztatach oraz festynach, poznawać uroki regionu podczas wycieczek krajoznawczych, a także korzystać ze wsparcia psychologa, pedagoga czy mediatora rodzinnego. Otaczamy opieką rodziny z Ełku, gminy wiejskiej Ełk, subregionu ełckiego oraz z Olsztyna. Nasza Fundacja to miejsce przyjazne dla każdego – metryka nie gra tu roli.

Pomoc dostosowana do potrzeb

Wspieramy rodziny wielodzietne i wielopokoleniowe, jak również te, w których jest osoba bezrobotna lub z niepełnosprawnością. Zapewniamy porady prawne, pedagogiczne i psychologiczne oraz możliwość spotkania z coachem, pedagogiem, mediatorem rodzinnym lub specjalistą TSR/KGR. Każda osoba włączona do projektu może liczyć na indywidualne podejście ze strony naszych specjalistów oraz pomoc dostosowaną do potrzeb wieku. Członków rodzin, w których jest osoba z niepełnosprawnością zapraszamy na cotygodniowe spotkania grupy samopomocowej, które są swego rodzaju terapią, a także stanowią przestrzeń do wymiany doświadczeń. By ułatwić im codzienne funkcjonowanie i odciążyć w opiece nad bliskim z niepełnosprawnością, oferujemy także wsparcie fundacyjnego asystenta.

Czas na naukę…

Działania, które wcielamy w życie obfitują w różnego rodzaju warsztaty i zajęcia, dostosowane zarówno do potrzeb dzieci, jak i dorosłych. Przemycamy wiedzę w sposób daleki od nudy. Teorię zawsze popieramy praktyką. Uczestniczki i uczestnicy projektów mają szansę zgłębiać tajniki hortiterapii, pszczelarstwa i zielarstwa. Biorą udział w warsztatach z kultury i tradycji mazurskich, wyrobu naturalnych kosmetyków czy tworzenia unikalnego rękodzieła. Do tego organizujemy warsztaty z przydatnych kompetencji społecznych, takich jak asertywność, autoprezencja czy umiejętność radzenia sobie ze stresem. Przygotowujemy rodziny na wyzwania związane z gospodarowaniem wspólnymi wydatkami czy skutecznym podziałem domowych obowiązków. Dodatkowo szkolimy i wzmacniamy umiejętności z opieki nad osobami starszymi i z niepełnosprawnościami.

… i na wspólną zabawę

Nie zapominamy, że najlepszym spoiwem rodzinnych relacji jest poświęcany sobie nawzajem czas. Jako Fundacja tworzymy okazje do cieszenia się towarzystwem bliskich i do dobrej zabawy. Organizujemy otwarte festyny, podczas których zapewniamy atrakcje kulturalne i animacje dla osób w różnym wieku. Integracji sprzyjają również wycieczki krajoznawcze do ciekawych miejsc na turystycznej mapie Warmii i Mazur, a także wyjazdy do opery, muzeów czy teatrów. Zdajemy sobie sprawę, że czasem wystarczy po prostu szczera rozmowa w bezpiecznym miejscu i przyjaznej atmosferze. Dlatego w naszej Fundacji aranżujemy też rodzinne spotkania przy kawie, herbacie i smacznym ciastku.

Jesień życia daleka od nudy

Seniorki i seniorzy, mimo że wnoszą do społeczeństwa cenne doświadczenia, bywają zagrożeni wykluczeniem społecznym, przez co często nie mają szansy udzielać się w życiu społecznym czy kulturalnym swojej miejscowości. My pragniemy to zmieniać. Wierzymy, że młodość to stan ducha. Aktywizujemy osoby starsze, pokazując im, że czas emerytury można wykorzystać twórczo. Przy naszej Fundacji działa Klub Seniora, który jest miejscem spotkań, żywych dyskusji i wspólnych gier. Co więcej, dla osób z talentem muzycznym stworzyliśmy Chór Seniora, który każdego tygodnia sumiennie ćwiczy utwory ludowe i pieśni w języku mazurskim. Zarówno Klub Seniora, jak i Chór Seniora mają charakter otwarty. Zapraszamy każdego, kto pragnie poznać nowych znajomych, rozwijać swoje zainteresowania i aktywnie działać „na swoim podwórku”.

O poszczególnych działaniach, którymi wspieramy rodziny w regionie przeczytacie w zakładce Projekty.