Mazurski Uniwersytet Ludowy w Ełku
Home / Nasze Szkoły / Mazurski Uniwersytet Ludowy w Ełku

O nas
Mazury, ludzie, wiedza – witaj w Mazurskim Uniwersytecie Ludowym!
Mazurski Uniwersytet Ludowy to wyjątkowe miejsce edukacji pozaformalnej, które prowadzimy jako Fundacja Wsparcia Nauki i Biznesu. Łączymy tradycję z nowoczesnością, otwierając dorosłych na nowe możliwości rozwoju osobistego, społecznego i zawodowego.
Nasza oferta składa się z warsztatów, spotkań artystycznych, wycieczek, kursów i projektów lokalnych – wszystko oparte na metodzie grundtvigiańskiej i wartościach dialogu, empatii i aktywności społecznej. Działamy na terenie całych Mazur, docierając zwłaszcza do mniejszych miejscowości i wspierając lokalne inicjatywy.
Wydarzenia artystyczne
Organizujemy bezpłatne koncerty, wieczornice, spotkania autorskie i spektakle – czasem kameralnie, a niekiedy na dużą skalę. Opowiadamy o ważnych dla Mazur postaciach, świętujemy pamięć, wzmacniamy tożsamość, prezentujemy lokalną kulturę.
Mazurski Uniwersytet Ludowy wspiera również lokalnych twórców. Jesteśmy partnerem płyty „DUSA” Moniki Wierzbickiej – niezwykłego projektu będącego pierwszym na świecie albumem z autorskimi tekstami w języku mazurskim.
Wyprodukowaliśmy też własny album „My, Mazurzy” – zbiór pieśni, legend i wierszy w wykonaniu słuchaczy Mazurskiego Uniwersytetu Ludowego. Płytę możesz odsłuchać w zakładce Publikacje!
Mazurski Koncert Teatralny DUSA był jednym z największych wydarzeń Mazurskiego Uniwersytetu Ludowego. Koncert zgromadził w sali Ełckiego Centrum Kultury – partnera wydarzenia – aż 300 osób!
Odbudowa pomników
Mazurski Uniwersytet Ludowy przywraca pamięć o ludziach, którzy tworzyli historię Ełku i Mazur.
Odbudowując pomniki i tablice, oddajemy hołd tym, którzy zasłużyli się dla regionu – swoją twórczością, działalnością społeczną, pionierskimi wizjami.
Upamiętnienie to nie tylko gest wobec przeszłości. To też lekcja dla przyszłych pokoleń o odwadze, różnorodności i odpowiedzialności za wspólne dziedzictwo.
W ostatnich latach w Ełku utworzyliśmy lub odbudowaliśmy miejsca pamięci dla:
- byłych mieszkańców Ełku wyznania żydowskiego (2019),
- Alfreda Böhmera – artysty fotografika, pioniera piktorializmu (2020),
- pastora Edwarda Małłka – mazurskiego działacza i duchownego (2021),
- Ferdinanda Puzicha – przedwojennego mieszkańca Ełku, który zginął w imię wiary (2022).
Akcja „Poznaj Miasto z Przewodnikiem”
Ełk, jakiego nie znasz – historia, której nie znajdziesz w podręcznikach.
Od 2018 roku organizujemy wakacyjne zwiedzanie najciekawszych zakątków miasta. Za każdym razem nowa trasa, nowy temat, nowa perspektywa! „Poznaj Miasto z Przewodnikiem” to nasz wakacyjny klasyk – cykl bezpłatnych spacerów po Ełku, prowadzonych przez ludzi, którzy potrafią z historii zrobić przygodę.
Przeszliśmy już dziesiątki kilometrów z setkami spacerowiczów z Ełku i całej Polski. Były opowieści pod chmurką, nocne wyprawy, eksplorowanie zabytków i fakty, których nikt się nie spodziewał.
Dołącz i chodźmy wspólnie w miasto, które ma wiele do opowiedzenia! Aktualnych harmonogramów i tras szukaj na naszych stronach w mediach społecznościowych.
Idea
W 1945 roku Karol Małłek – działacz, nauczyciel, pisarz – założył pierwszy uniwersytet ludowy na powojennych Mazurach. Wierzył, że wiedza może być mostem: między ludźmi, pokoleniami, a także człowiekiem i jego miejscem.
Mazurski Uniwersytet Ludowy w Ełku powstał z tej samej potrzeby. By łączyć, inspirować i dawać dorosłym realne narzędzia do rozwoju osobistego, społecznego i zawodowego.
Działamy w duchu grundtvigiańskim: bez egzaminów i ocen, za to z pełnym zaufaniem do wewnętrznej ciekawości świata i ogromnym naciskiem na dialog i doświadczenie. Bazujemy na lokalnej kulturze, mazurskich tradycjach i sile wspólnoty. Tworzymy przestrzeń, w której nauka to rozmowa, rozwój to relacja, a wiedza – życiowa i przydatna – jest na wyciągnięcie ręki. Tu możesz być sobą i rozwijać się we własnym tempie.
Gdzie działamy?
Choć naszą siedzibą jest Ełk, Mazurski Uniwersytet Ludowy działa znacznie szerzej – obejmując wschodnią ścianę Mazur i docierając tam, gdzie brakuje bliskich i dostępnych form uczenia się dla dorosłych.
Prowadzimy zajęcia, warsztaty i wykłady w mniejszych miejscowościach, wsiach i terenach przygranicznych. MUL to uniwersytet w drodze – dosłownie! Często to my przyjeżdżamy do ludzi, nie czekając, aż oni dotrą do nas. Nasi trenerzy i edukatorzy działają wszędzie tam, gdzie są chęci, przestrzeń i choćby kilka osób gotowych na zmianę.
Media o nas