Mazurski Uniwersytet Ludowy
Mazurski Uniwersytet Ludowy to placówka kształcenia nieformalnego, którą powołaliśmy do życia w 2020 roku. Swoją działalnością nawiązujemy do idei Karola Małłka, który w 1945 roku założył pierwszy uniwersytet ludowy na ziemiach powojennych Mazur. Uniwersytet prowadzimy jako Fundacja Wsparcia Nauki i Biznesu. Edukujemy o historii i tradycjach regionu, podejmujemy inicjatywy przywracające pamięć o zasłużonych dla Mazur postaciach. Tworzymy otwartą i przyjazną przestrzeń do nauki, wymiany doświadczeń, integracji międzypokoleniowej i rozwoju osobistego. MUL to miejsce, które inspiruje i otwiera umysł na nowe doznania.

Mazurski Uniwersytet Ludowy wyrósł na kanwie silnego przywiązania do mazurskich tradycji i poczucia misji krzewienia wiedzy o przodkach, ich kulturze, obyczajach i języku – gwarze mazurskiej. Przekazujemy praktyczne umiejętności oparte na regionalnych tradycjach rzemieślniczych. Prowadzimy warsztaty pszczelarskie, wikliniarskie, z zielarstwa, hortiterapii i ekologii, m.in. w formie zero waste. Zajęcia kierujemy do mieszkanek i mieszkańców mazurskich i warmińskich wsi, miast i miasteczek. W ramach działalności Mazurskiego Uniwersytetu Ludowego odbywają się bezpłatne spacery krajoznawcze po Ełku pod hasłem „Poznaj Miasto z Przewodnikiem”. Angażujemy się też w działania na rzecz utrwalania i przywracania pamięci o ważnych osobach związanych z Ełkiem i regionem, pozostawiając po nich ślad w krajobrazie w postaci pamiątkowych tablic i pomników (zobacz: Tablica przypomina o postaci Puzicha).
Dla małego i dużego
Oferta Mazurskiego Uniwersytetu Ludowego skierowana jest w szczególności do osób dorosłych, ale mile widziane są całe rodziny. Zajęcia prowadzimy w miastach i na obszarach wiejskich. Trenerka i trener nie są osobami, których należy się bać. Relacje opieramy na partnerstwie i wzajemnym zaufaniu. To uniwersytet, w którym próżno szukać przepastnych książek z materiałami do wyuczenia. Nauka odbywa się tu poprzez praktykę – dominuje praca zespołowa, ruch, działanie, poznawanie różnych bodźców i ekspresja artystyczna. Tutaj nie przychodzi się z przymusu, a z naturalnej chęci odkrywania świata.
Integracja to podstawa
Nie bez przyczyny uniwersytety ludowe nazywane są „szkołami dla życia”. Nauka tu nie służy zdobywaniu ocen, tytułów i dyplomów, ale ma za zadanie przygotować słuchaczki i słuchaczy na zgodne, twórcze życie w społeczeństwie i budowanie wspólnoty ponad podziałami. Nasz uniwersytet jest otwarty dla wszystkich – rodzin, które mieszkają w regionie od pokoleń, osób, które przywędrowały z innych zakątków Polski i tych, które trafiły tu z zagranicy i próbują znaleźć w nowej małej ojczyźnie miejsce dla siebie. Uczymy lokalnej kultury, historii i języka. Integrujemy lokalne społeczności, pozostawiając jednocześnie przestrzeń do dialogu i wyrażania siebie.
Co dobre, to z natury
Relacja człowieka z przyrodą odgrywa ważną rolę w idei uniwersytetów ludowych. Wiemy, że kontakt z naturą korzystnie wpływa na psychikę, pozwala choć na chwilę wyrwać się z codziennego pędu, potrafi także uwrażliwiać i pobudzać kreatywność. Położenie naszego uniwersytetu na terenie Mazur jest wyjątkowo korzystne. Dzięki temu słuchaczki i słuchacze mogą przyswajać wiedzę nie w czterech ścianach, ale w pięknych okolicznościach przyrody. Prowadzimy spacery zielarskie, podczas których uczymy rozróżniać poszczególne gatunki ziół oraz wykorzystywać ich dobroczynną moc. Wychodzimy z założenia, że najlepszą nauką szacunku do przyrody jest świadomość bycia jej częścią.
Z tradycją za pan brat
MUL to miejsce, gdzie ludowe mądrości przekazywane są następnym pokoleniom. Sięgamy do korzeni Mazur i Mazurów, krzewimy ludowe tradycje i przypominamy wyjątkowość mazurskiej gwary. Uczymy, w jaki sposób wyrabiać naturalne kosmetyki i tworzyć niepowtarzalne rękodzieło. Odwiedzamy ciekawe miejsca Warmii i Mazur, szukając odpowiedzi na pytanie, jak żyli dawni mieszkańcy tych terenów i czego my możemy się od nich nauczyć. W Mazurskim Uniwersytecie Ludowym czerpiemy z bogatej tradycji kultury ludowej i szukamy jej zastosowań we współczesnym świecie.
W sierpniu 2022 roku dołączyliśmy do rodziny uniwersytetów zrzeszonych w Ogólnopolskiej Sieci Uniwersytetów Ludowych (zobacz: Dołączyliśmy do rodziny OSUL!).
