Ekonomia społeczna
Ekonomia społeczna to coś więcej niż gałąź gospodarki. To podejście, które łączy zarabianie z dbałością o społeczeństwo i środowisko. Ludzie zatrudnieni w podmiotach ekonomii społecznej (PES) mogą być częścią pozytywnej zmiany. Przedsiębiorstwo społeczne, które prowadzimy jako fundacja, realizuje szereg usług społecznych dla mieszkanek i mieszkańców regionu – od kursów, szkoleń i profesjonalnego doradztwa aż po dostarczanie rozrywki i wspieranie idei work-life balance.

Przedsiębiorstwo społeczne zostało powołane wkrótce po powstaniu samej organizacji. W kwietniu 2023 roku otrzymaliśmy status przedsiębiorstwa społecznego w myśl Ustawy o ekonomii społecznej. Od początku działalności kładziemy duży nacisk na to, żeby wypracowane zyski przeznaczać na aktywizację lokalnych środowisk. Dowodem na to są różnego rodzaju działania o charakterze społecznym, kulturalnym i ekologicznym, takie jak działalność Klubu Seniora i Chóru Seniora, cykl bezpłatnych spacerów po Ełku z przewodnikiem, ogólnodostępne festyny i wydarzenia kulturalne czy wsparcie innych organizacji w realizacji cennych inicjatyw (więcej o tym w zakładce Wsparcie Inicjatyw). Tworzymy środowisko sprzyjające integracji i rozwojowi lokalnych społeczności.
Po pierwsze człowiek
Ekonomia społeczna stawia człowieka na pierwszym miejscu. PES są miejscami, w których zatrudnienie znajdują osoby zagrożone wykluczeniem – bezrobotne, z niepełnosprawnościami, w starszym wieku. Dlatego dajemy pracę nie tylko wykwalifikowanym specjalistkom i specjalistom, ale również tym, którzy z różnych względów mają problemy z integracją społeczno-zawodową. Poprzez proponowaną ofertę dążymy do równania szans i promowania idei uczenia się przez całe życie. Wspieramy pracowniczki i pracowników firm, urzędów, instytucji czy NGO-sów w zdobywaniu nowych kompetencji i poszerzaniu horyzontów. Fundacja pomogła już ponad dwóm tysiącom osób w realizacji planów i marzeń, otwierając przed nimi dostęp do profesjonalnych szkoleń, kursów i doradztwa biznesowego. Dzielimy się tym, co sami mamy – wiedzą, doświadczeniem i zasobami rzeczowymi. Podmiotom ekonomii społecznej bezpłatnie udostępniamy sale szkoleniowe i sprzęt. Oferujemy przestrzeń coworkingową, w której mogą rodzić się nowe wizje i odważne pomysły.
Bądźmy widoczni!
Organizacje chcą, by ich działania były widoczne, dlatego wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom stworzyliśmy w centrum Ełku stylizowany słup reklamowy, który stanowi przestrzeń do informowania o tym, co aktualnie jest na tapecie w mieście. Wszystkie chętne organizacje pozarządowe i podmioty ekonomii społecznej mogą bezpłatnie wywiesić tam plakat opisujący swoje działania, organizowane wydarzenia i akcje charytatywne, a także wypromować swoją ofertę. Takiej reklamy zwyczajnie nie da się przegapić! Słup znajduje się tuż obok ochoczo odwiedzanego ełckiego Parku Solidarności. Dzięki temu żadne aktywności sektora pozarządowego nie umkną uwadze mieszkanek i mieszkańców miasta. Niech wiedzą, że się dzieje!
Nasze działania na polu ekonomii społecznej są dostrzegane i nagradzane. Ministerstwo Rodziny i Polityki społecznej czterokrotnie wyróżniło fundację Certyfikatem „Znak Jakości Ekonomii Społecznej i Solidarnej”. Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin przyznał nam prawo do posługiwania się Znakiem „Zakup Prospołeczny”.