Projekt realizowany w okresie 01.10.2024 – 31.10.2025

Fundacja Wsparcia Nauki i Biznesu zaprasza mieszkanki i mieszkańców subregionu ełckiego (powiaty: ełcki, giżycki, gołdapski, olecki, piski, węgorzewski) do udziału w bezpłatnym projekcie pod nazwą Integracja zawodowa obywateli państw trzecich – subregion ełcki. Projekt jest skierowany do obywateli państw trzecich*, którzy pracują lub chcą pracować na terenie na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Zapewniamy szereg działań aktywizacyjnych, takich jak szkolenia zawodowe, staże zawodowe u lokalnych pracodawców czy bezpłatna nauka języka polskiego.

*Przez obywatela państwa trzeciego rozumiana będzie osoba, która nie jest obywatelem państwa
członkowskiego UE ani krajów takich jak: Norwegia, Islandia, Liechtenstein oraz Szwajcaria.

Co jest celem projektu?

Projekt koncentruje się na szeroko rozumianej aktywizacji zawodowej 40 dorosłych osób, które pochodzą spoza Unii Europejskiej i mieszkają w subregionie ełckim. Celem działań jest nie tylko poprawa ich sytuacji na rynku pracy, ale także integracja uczestników, która pozwoli im na samodzielne funkcjonowanie w nowym środowisku. Program składa się z konsultacji z doradcą zawodowym, warsztatów aktywnego poszukiwania pracy, kursów i szkoleń zawodowych, nauki języka polskiego i płatnych stażów w nowo nabytym zawodzie. Umożliwiamy rozwój umiejętności zawodowych zgodnych z trendami rynkowymi, m.in. w sektorze technologii odnawialnych. Projekt to doskonała okazja dla osób spoza UE, które chcą zdobyć lub podnieść kwalifikacje zawodowe oraz lepiej zrozumieć polski rynek pracy i kulturę.

W projekcie mogą wziąć udział osoby spełniające poniższe kryteria:

  • mieszkające w województwie warmińsko-mazurskim, na terenie jednego z powiatów: ełcki, giżycki, gołdapski, olecki, piski, węgorzewski,
  • które w chwili przystąpienia do projektu mają co najmniej 18 lat,
  • są obywatelami państw trzecich, tj. nie są obywatelami Unii Europejskiej ani krajów takich jak: Norwegia, Islandia, Liechtenstein oraz Szwajcaria,
  • przebywają w Polsce legalnie (na podstawie dokumentów upoważniających do pobytu i/lub pracy),
  • chcą podjąć pracę lub ją kontynuować na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

Wsparcie, które oferujemy:

  • indywidualne doradztwo zawodowe i identyfikację potrzeb, na podstawie której zostanie opracowany Indywidualny Plan Działania,
  • pomoc w rozwoju kompetencji miękkich, w skład której wejdą warsztaty aktywnego poszukiwania pracy i poradnictwo psychologiczne,
  • szkolenia zawodowe dostosowane do potrzeb uczestników i wymogów rynku pracy w subregionie ełckim,
  • płatne staże zawodowe przygotowujące do wykonywania nowo nabytego zawodu,
  • pośrednictwo pracy,
  • pomoc adaptacyjna, która obejmie kursy języka polskiego na różnym poziomie zaawansowania i zajęcia z zakresu polskiej kultury, tradycji, zwyczajów oraz praw i obowiązków pracowniczych.

Dodatkowo, przez cały okres trwania projektu, uczestnicy będą mieli zapewnione wsparcie tłumacza posługującego się językiem angielskim.

Ile potrwa rekrutacja i dalsze działania?

  • Rekrutacja do projektu potrwa od 1 października 2024 roku do 31 grudnia 2024 roku.
  • Pierwsze formy wsparcia (indywidualne doradztwo zawodowe) rozpoczną się w styczniu 2025 roku, podobnie jak warsztaty aktywnego poszukiwania pracy. Szkolenia zawodowe będą realizowane od lutego do końca kwietnia 2025 roku. Staże zawodowe potrwają maksymalnie do końca sierpnia, natomiast wsparcie adaptacyjne – do końca października. Poszczególne etapy projektu będą rozłożone w czasie i uzależnione od specyfiki grupy i Indywidualnych Planów Działania osób, które ją tworzą.

Całkowita wartość projektu: 1 023 533, 24 zł

Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 972 356,57 zł

Jeśli chcesz wziąć udział w projekcie, zapoznaj się z Regulaminem rekrutacji i uczestnictwa, a następnie wypełnij Formularz zgłoszeniowy. Dostarcz go osobiście do naszego biura przy ulicy Jana i Hieronima Małeckich 3 lok. 2 w Ełku, wyślij pocztą na adres: Fundacja Wsparcia Nauki i Biznesu, ul. Jana i Hieronima Małeckich 3 lok. 2, 19-300 Ełk z dopiskiem Integracja zawodowa lub wyślij skan na e-mail: biuro@fundacjawnb.org.pl.

Masz dodatkowe pytania?

Zadzwoń pod numer 572 222 050 lub skorzystaj z formularza kontaktowego.

    Chcę się zapisać - proszę o kontakt